Wojska USA testują rakiety hiperdźwiękowe
- Krzysztof Podgórski
- 15 cze 2019
- 1 minut(y) czytania

Armia USA przygotowuje się do przyjęcia nowych typów pocisków przenoszonych przez samoloty. 14 czerwca 2019, służba prasowa amerykańskich sił powietrznych poinformowała, że bombowiec strategiczny Stratofortress B-52 przeprowadził pierwsze próby lotu hiperdźwiękowych pocisków AGM-183A.
Testy zostały przeprowadzone w Edwards Air Base (Kalifornia) i obejmowały zbieranie danych o tym, jak rakieta zachowuje się w locie, będąc przymocowana pod skrzydłem bombowca Stratofortress B-52. Dowództwo wojskowe USA wskazuje, że takie testy są obowiązkowe dla zaawansowanych broni i pozwalają sprawdzić opór powietrza, wibracje, a także stabilność mocowania.
Pocisk Hypersonic AGM-183A jest opracowywany w ramach programu ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). Jest to drugi program rozwoju broni hipersonicznej, który Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przypisały Lockheedowi Martinowi. W ubiegłym roku departament wojskowy podpisał z nią kontrakt na opracowanie rakiet samosterujących Hypersonic Conventional Strike Weapon (HCSW).
Cechy rakiety AGM-183A są nadal tajne, a armia amerykańska podkreśla, że programy ARRW będą oparte na najnowszych osiągnięciach uzyskanych podczas rozwoju Agencji Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA). Amerykańskie siły powietrzne spodziewają się, że w 2021 r. będą mogły rozpocząć testowanie w pełni funkcjonalnych prototypów hipersonicznych rakiet.
Warto zauważyć, że Rosjanie opracowali, przetestowali i wdrożyli do służby rakiety hiperdźwiękowe "Kindżał" , które autor widział na własne oczy pod kadłubami MIG-31 podczas defilady lotniczej nad Moskwą z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja 2018.


Comments